Pomanjkanje spanja
Kratkoročni negativni učinki slabo prespane noči se kažejo z zmanjšano pozornostjo, slabšim priklicem in pomnjenjem. Dolgoročne posledice pomanjkanja dobrega spanja pa lahko vodijo v debelost, diabetes, zmanjšano imunsko odpornost in celo nekatere vrste raka. Pomanjkanje spanja povezujemo tudi z nekaterimi duševnimi boleznimi, kot so depresija, anksioznost in psihoza. Motnje spanja zaradi slabše učne uspešnosti in delovne učinkovitosti ter povečanega tveganja za nesreče pri delu in v prometu pomembno poslabšajo kakovost žvljenja.
Kaj se zgodi, kadar smo neprespani?
Naš spomin se poslabša, zniža se naša kreativnost, postanemo bolj impulzivni in imamo slabšo presojo. Naši utrujeni možgani iščejo nekaj, kar jim bo pomagalo, da se zbudijo. Kava, energijske pijače, nikotin … so najpogostejši stimulanti, s katerimi si pomagamo, da ostanemo budni in delujemo na višjem nivoju. Nova težava pa se pojavi zvečer, ko naši “zbujeni” možgani iščejo nekaj, kar bi jih pomirilo, ustavilo. Čas za nov odmerek, tokrat nečesa, kar nas bo pomirilo in nam pomagalo zaspati?
Druga pomembna posledica pomanjkanja spanca je povečanje telesne mase. Pomanjkanje spanja sproži hormon grelin, ki deluje kot hormon lakote, in posledično pričnemo iskati hrano – bolj natančno ogljikove hidrate in sladkor.
Pomanjkanje spanja negativno vpliva tudi na naš imunski sistem. Neprespani ljudje imajo večjo možnost okužb, prav tako pa se kažejo tudi povezave med delavci v izmenah z neurejenim ritmom spanja in pojavnostjo kroničnih bolezni.