0820 50 170
0820 50 171
Kineziologija
Naši strokovnjaki za gibanje vam svetujejo pri razvoju telesnih in gibalnih sposobnosti za boljše zdravje, ohranjanje zdravja – ter posledično doseganja višjega zadovoljstva in kvalitete življenja.
Z medpoklicno obravnavo vam pomagamo pri skrbi za uravnotežen telesni in gibalni razvoj otrok ter mladostnikov.
Nudimo podporo mladim športnikom, z napredno kineziološko diagnostiko pa skrbimo za zdravje in telesne sposobnosti tudi odraslih rekreativnih in tekmovalnih športnikov.
Svetovanje s področja razvoja in ohranjanja telesne zmogljivosti je namenjeno vsem, ki si želijo narediti še korak dlje pri svoji skrbi za celostno zdravje in dobro počutje.
Nina Istenič, mag. kin.
Namenjeno je vsem starostnim skupinam:
Namenjeno je otrokom in mladostnikom od vstopnikov v šolo dalje. Posebnost je dodatna diagnostika telesnega fitnesa posameznika in gibalnega razvoja z analizo meritev SLOfit (športnovzgojni karton) za obdobje osnovne in srednje šole ter napoved končne telesne višine za otroke in mladostnike. Svetovanje je namenjeno otrokom in mladostnikom, ki:
- imajo slabše rezultate SLOfit,
- imajo prekomerno telesno maso,
- imajo slabo telesno držo,
- želijo izboljšati svoje zdravje in življenjski slog.
Namenjeno je gibalno nadarjenim otrokom in mladostnikom od vstopnikov v šolo dalje ter tistim, ki se aktivno ukvarjajo z izbrano športno panogo. Posebnost je diagnostika telesnega fitnesa in gibalnega razvoja posameznika z analizo meritev SLOfit (športnovzgojni karton) za obdobje osnovne in srednje šole z razširjenim naborom testov glede na specifiko posameznika in športne panoge, napoved končne telesne višine za otroke in mladostnike ter pregled prehranskih navad in svetovanje z obzirom na specifične zahteve trenažnega procesa.
Namenjeno je otrokom in mladostnikom, ki:
- so gibalno nadarjeni,
- se aktivno ukvarjajo z izbrano športno panogo,
- se zavedajo pomena ustrezne vadbene in prehranske podpore za dolgoročno uspešno in zdravo ukvarjanje s športom,
- se zavedajo pomena preventivnih ukrepov pred športnimi poškodbami.
Namenjeno je odraslim od 18. leta dalje, ki se aktivno ukvarjajo s športom in se zavedajo pomena ustrezne vadbene in prehranske podpore za dolgoročno uspešno ukvarjanje s športom in ohranjanje zdravja. Posebnost je analiza telesnega fitnesa s pomočjo meritev ŽIRfit in z dodatnimi testi glede na specifiko posameznika in športne panoge, pregled prehranskih navad in svetovanje z obzirom na specifične zahteve vadbe ter analiza obsega telesne dejavnosti s poudarkom na ciklizaciji vadbe. Obenem lahko izdelamo tudi analizo športnovzgojnega kartona.
Svetovanje je namenjano odraslim, ki:
- se redno ukvarjajo s športom,
- se zavedajo pomena ustrezne vadbene in prehranske podpore za dolgoročno uspešno ukvarjanje s športom in ohranjanje zdravja,
- se srečujejo s poškodbami ali drugimi ovirami pri vadbi,
- si želijo dvigniti svojo raven telesne zmogljivosti na višji nivo.
Namenjeno je odraslim od 18. leta dalje, ki si želijo izboljšati svoj življenjski slog. Posebnost je analiza telesnega fitnesa s pomočjo meritev ŽIRfit in dodatnimi testi glede na specifiko zdravstvenega stanja posameznika ter pregled prehranskih navad, obsega telesne dejavnosti in športnih znanj ter telesne sestave z obzirom na morebitne zdravstvene posebnosti. Obenem lahko izdelamo tudi analizo športnovzgojnega kartona.
Namenjeno je odraslim, ki:
- imajo prekomerno telesno maso,
- so ogroženi za razvoj kroničnih bolezni,
- so kronični bolniki,
- se srečujejo z mišično-skeletnimi težavami,
- si želijo izboljšati ali vzdrževati svoj telesni fitnes,
- se zavedajo pomena zdravega življenjskega sloga za zdravje.
Namenjeno je starejšim odraslim od 65. leta dalje, ki si želijo izboljšati svoj življenjski slog. Posebnost je analiza telesnega fitnesa s pomočjo meritev ŽIRfit, prilagojenih starejšim odraslim, dodatnimi testi glede na specifiko zdravstvenega stanja posameznika in telesno zmogljivost ter pregled prehranskih navad, obsega telesne dejavnosti in telesne sestave s ciljem ohranjanja zdravja in samostojnosti.
Namenjeno je starejšim odraslim, ki:
- opažajo upad zmogljivosti (ravnotežje, moč, vzdržljivost …),
- so ogroženi za razvoj kroničnih bolezni ali so kronični bolniki,
- se srečujejo z mišično-skeletnimi težavami,
- si želijo izboljšati ali vzdrževati svoj telesni fitnes,
- se zavedajo pomena zdravega življenjskega sloga za zdravje.
Kako poteka obisk?
Ko se naročite na obisk, boste prejeli:
-
- vprašalnik o zdravju
- navodila za prvi obisk
- navodilo za uporabo merilne naprave Sensewear in obrazec za odgovorno uporabo naprave
- soglasje za pridobitev podatkov SLOfit
Pri prvem obisku pacient prejme merilnik telesne dejavnosti Sensewear, ki ga nosi teden dni, opravi meritev z napravo InBody, meritve telesnega fitnesa, meritev krivin hrbtenice z napravo Spinal mouse, naredi se posnetek pacienta v frontalni in bočni liniji za potrebe analize telesne drže. Pacienta se naroči čez teden dni (glede na njegov izbor oblike drugega obiska), ko prinese napravo Sensewear ali jo vrne po pošti. Pacient izbere želene dodatne storitve: napotnica za telesno dejavnost, individualni načrt vadbe, prehranski dnevnik.
Drugi obisk/analiza in svetovanje lahko poteka:
-
- osebno (prinese Sensewear, osebni posvet, pisni izvid dobi po pošti),
- Skype (pošlje Sensewear, posvet po Skypu, pisni izvid dobi po pošti),
- pisni izvid po pošti (pošlje Sensewear, pisni izvid s komentarjem dobi po pošti),
Zaključni izvid vsebuje: analizo telesnega fitnesa (telesna sestava, telesna zmogljivost, telesna drža, telesna dejavnost) in izdelan načrt vadbe. Napotnica za telesno vadbo se naroči posebej in je lahko končana ob drugem obisku.
Načini vadbe:
V terapevtsko vadbo so vključeni tisti posamezniki, ki zaradi nizke ravni telesnega fitnesa in zdravstvenega stanja ne zadovoljujejo pogojev, da bi se vključili v vadbo v okviru športnih društev, saj bi bila vadba pri njih preveč nevarna za poškodbe in njihovo zdravje, pri nekaterih pa bi bilo ogroženo celo njihovo življenje. Vadba poteka v manjših homogenih skupinah pod vodstvom magistrice kineziologije. Končni cilj terapevtske vadbe je, da posameznika pripravimo za varno ukvarjanje s športom in jih usmerimo v redno športno vadbo v okviru športnih društev.
Individualna obravnava je namenjena vsem, ki se odločijo za samostojno izvajanje vadbenega procesa. Na obravnavi se izvede primer vadbene enote, zasnovan za doseganje zastavljenih ciljev. V sklopu obravnave izvedemo vaje, vadečega naučimo pravilne izvedbe, poiščemo primerno težavnost in po potrebi prilagodimo načrt tako, da čim bolj optimalno ustreza posamezniku, njegovim sposobnostim in ciljem. Individualna obravnava tako predstavlja začetno točko samostojnega vadbenega procesa, obenem pa tudi kontrolo po določenem obdobju izvajanja vadbe.
Individualna obravnava z izposojo elektrostimulatorja (Compex) je namenjena posameznikom, ki se odločijo za samostojno izvajanje vadbenega procesa in pri katerih je zaradi različnih vzrokov potrebna vadba za specifično mišico ali mišično skupino. Tako ozko usmerjeno vadbo dosežemo s pomočjo elektrostimulatorja. Na obravnavi se izvede primer vadbene enote za doseganje dogovorjenih ciljev. V sklopu obravnave vadečega naučimo rokovanja z elektrostimulatorjem, nato pa izvedemo vaje s podporo elektrostimulacije, vadečega naučimo pravilne izvedbe, poiščemo primerno težavnost in prilagodimo načrt tako, da čim bolj ustreza posamezniku, njegovim sposobnostim in ciljem. Individualna obravnava tako predstavlja začetno točko samostojnega vadbenega procesa, obenem pa tudi kontrolo po določenem obdobju izvajanja vadbe. Posameznik si po obravnavi izposodi elektrostimulator in samostojno izvaja vadbo.
Individualni načrt vadbe predstavlja nadgradnjo individualne obravnave, saj posamezniku pripravimo načrt vadbe za določeno časovno obdobje. Načrt vadbe vsebuje konkreten razpored vadbenih enot in navodila za predlagano stopnjevanje težavnosti in intenzivnosti vadbe.
Individualni načrt vadbe predstavlja nadgradnjo individualne obravnave, saj posamezniku pripravimo načrt vadbe za določeno časovno obdobje. Načrt vadbe vsebuje konkreten razpored vadbenih enot in navodila za predlagano stopnjevanje težavnosti in intenzivnosti vadbe. Za čim bolj optimalen izkoristek vadbe imate možnost posvetovanja na daljavo, kjer s kineziologom spremljate svoj napredek in glede na izvedbo prilagajate proces vadbe.
Metode diagnostike:
Analiza telesne zmogljivosti za odrasle se izvaja s pomočjo lastne merske baterije ŽIRfit in dodatnih meritev po presoji glede na specifiko posameznika. ŽIRfit je sestavljen iz 14 meritev, ki obsegajo področja aerobnega fitnesa (hoja na 600 m ali tek na 600 m ali stopnjevan tek), mišičnega fitnesa (moč podlahti, vzdržljivost v moči mišic nog, trupa, rok in ramenskega obroča) in gibalne inteligentnosti (ravnotežje, koordinacija gibanja, gibljivost, segmentarna hitrost). S pomočjo meritev ocenimo, kakšna je posameznikova telesna zmogljivost na različnih področjih, in izločimo področja, ki bi jih bilo priporočljivo izboljšati za ohranjanje/izboljšanje zdravja. Na podlagi meritev ter pogovora o telesni dejavnosti in športnih znanjih izdelamo priporočilo za izboljšanje telesnega fitnesa in s tem zdravja posameznika.
Analiza telesne sestave je preiskava, ki jo uporabljamo za ocenjevanje telesne sestave – pokaže nam, kakšen delež telesne mase predstavljajo telesna voda, mišična masa, maščobna masa, visceralna maščoba, celična masa, minerali itd. Oceno telesne sestave v naši ustanovi izvajamo po metodi bioelektrične impendance (BIA) na tehtnici InBody 770, ki predstavlja vrh tovrstne tehnologije. Rezultati so odraz življenjskega sloga posameznika, na katerega v največji meri vplivajo telesna dejavnost, prehrana in stres. Prednosti takšne analize so njena objektivnost, neinvazivnost in časovna racionalnost (1 min), poleg tega pa v kombinaciji z meritvami telesne zmogljivosti poda celostno informacijo o učinkih vadbe – tako z vidika tkivnih sprememb (npr. sprememba mišične mase) kot tudi z vidika živčnih adaptacij (npr. izboljšanja aktivacija mišic).
Pravilna telesna drža zagotavlja minimalne obremenitve na mišično-skeletni sistem in s tem prispeva k kar največji učinkovitosti telesa ter varuje strukture telesa pred poškodbami in preobremenitvami. Pri slabi telesni drži pride do porušenega ravnovesja različnih delov telesa, kar povzroča povečane obremenitve mišično-skeletnega sistema in pogosto vodi k bolečinam in poškodbam. Telesno držo ocenjujemo s pomočjo metode opazovanja, za potrebe natančne analize zajamemo posnetek pacienta v frontalni in bočni ravnini ter ocenimo mesta ter vzroke, zaradi katerih prihaja do neravnovesij.
Meritev krivin hrbtenice izvajamo z napravo Spinal mouse. Gre za hitro in popolnoma neinvazivno meritev, ki jo opravimo s tako imenovano hrbtenično miško. To v različnih položajih stoje oz. ob dodatnih nalogah (npr. predklon, zaklon, obremenitev z dodatno utežjo) zapeljemo po celotni dolžini hrbtenice, naprava pa s pomočjo senzorjev zazna naklon posameznih vretenc in položaj hrbtenice v primerjavi z normativnimi vrednostmi. Na podlagi dobljenih rezultatov in računalniškega izpisa lahko v kombinaciji z drugo diagnostiko podamo natančnejša navodila za korekcijo telesne drže ter obenem spremljamo, kako intervencija vpliva tudi na manjše spremembe v položaju telesne drže.
Analizo obsega telesne dejavnosti in porabe energije izvajamo s pomočjo naprave SenseWear. Gre za merilnik telesne dejavnosti, ki ga merjenec namesti na nadlaht. Naprava s pomočjo pospeškometra in drugih senzorjev zaznava premikanje, intenzivnost dejavnosti (ležanje, sedenje, nizko, zmerno in visoko intenzivna dejavnost) in spanje. S pomočjo naprave lahko dobimo objektiven vpogled v obseg in intenzivnost telesne dejavnosti ter vzorce telesne dejavnosti ter na podlagi tega svetujemo posamezniku.
Otroci in mladostniki so od vstopa v šolo pa do zaključka srednješolskega izobraževanja vključeni v sistem merjenja telesnega fitnesa, imenovan SLOfit (športnovzgojni karton). Ta s pomočjo nabora testov meri različne komponente telesnega fitnesa in jih primerja z vrstniki, spremljamo pa lahko tudi spreminjanje zmogljivosti posameznika tekom daljšega časovnega obdobja. S pomočjo analize vsakoletnih meritev lahko dobimo vpogled v to, kako se različni deli telesnega fitnesa spreminjajo in ali so te spremembe v sorazmerju. Na podlagi analize svetujemo, kakšni vrsti telesne dejavnosti bi bilo priporočljivo dati večji poudarek za čim bolj sorazmeren razvoj posameznika in znižanje zdravstvenega tveganja.